#### {% title "Streszczenie poprzedniego odcinka" %} # Wykłady
{%= image_tag "/images/gitk-branches.png", :alt => "[gitk view of anonymous project]" %}

{%= link_to "[anonymous git project]", "/images/wide-gitk.gif" %}

## 5.10.2009 Było o przekierowaniach (ale tylko takich: >>, >), potokach ( | ), kilka przykładów z ls cd cp rm mkdir echo cat less Logowanie zdalne na sigmę, kopiowanie plików między komputerami, secure shell. Zareklamowałem różne dystrybucje linuxa, *Ubuntu* *Fedora*. Wspomnialem o *VirtualBox* oraz o możliwości darmowego pobrania systemu XP z MSDN UG. Powiedziałem troche o symbolach specjalnych powłoki: `~`, `..` (zapomniałem powiedzieć o `.`). Na koniec zareklamowałem server *http://github.com*, Powiedziałem jak z niego korzystać, na przykładzie forkowania mojego repo *jblog*. To był trudniejszy kawałek wykładu. Na razie tylko kilkunastu studentów potrafiło sforkować bloga. Na ćwiczeniach należy wyćwiczyć ścieżki względne. Zwykle sprawiają one studentom problemy. ## 12.10.2009

Ze skrzynki emailowej

Opanowałem już niezmiernie trudną sztukę łączenia się z panią Sigmą poprzez ssh, teraz planuję zagłębić nieco naszą znajomość i zainicjować kontakt z Sigmą przez ftp. Czy istnieje taka możliwość?

Jest już powyżej 120 forków *jbloga*. Pomysł zastąpienia zeszytów blogiem chyba się sprzedał. Było: zip, tar + gz Pokazałem kilka przykładów z: *mkdir* i *mkdir -p*, *rm* i *rm -rf*, *mv*. Opowiedziałem o *chmod* oraz jak umieścić prostą stronę www na Sigmie. Końcówka wykładu: kilka zdań na temat *vi*, reszta *emacs*. Na ćwiczeniach jest już chyba czas na przyswojenia podstaw: vi albo emacs-a. ## 19.10.2009 Co robić jak strona wykładu nie działa? Trochę o repozytoriach gita, błędach początkujących etc. Jak umieścić swoją zmienioną wersję na *github.com*. Zmienna powłoki: *PATH* Wyrażenia regularne: *egrep*. Programy *find* i *diff*.